Fackförbund försäljning, inköp och marknadsföring
För att hitta det fackförbund som passar dig bäst kan det vara bra att börja med att titta på vilken bransch du arbetar i. Du som arbetar med försäljning, inköp eller marknadsföring inom hotell, livsmedel eller restaurangbranschen kan till exempel gå med i Hotell och Restaurangfacket eller Livsmedelsarbetarförbundet. Arbetar du med marknadsföring inom kultur kan du exempelvis välja mellan DIK-förbundet och Teaterförbundet.
Fördelarna med att vara medlem i ett fackförbund
Att vara medlem i ett fackförbund när du arbetar inom försäljning, inköp och marknadsföring ger många fördelar. Blir du arbetslös kan det kännas skönt att ha en inkomstförsäkring som komplement till a-kassa mellan jobben. Beroende på vilket förbund du väljer brukar det också ofta finnas en hel del rabatter och andra förmåner som medlem. Fackförbunden hjälper till med råd och stöd i fackliga frågor, är med och förhandlar om högre löner, bättre arbetsmiljö och andra viktiga delar av medlemmarnas yrkesroller.
Att hitta rätt fackförbund inom försäljning, inköp, marknadsföring
Det finns flera bra fackförbund att välja mellan när man arbetar med försäljning, inköp och marknadsföring.
För dig som arbetar på hotell, restaurang eller inom turistnäringen kan välja att bli medlem i Hotell- och restaurangfacket. Då får du stora möjligheter att få hjälp, stöd och råd i frågor som gäller din anställning inom denna specifika bransch.
Arbetar du inom livsmedel kan det kännas naturligt att ansluta sig till Livsmedelsarbetareförbundet, Livs. Förbundet har mer än 100 års erfarenhet av branschen vilket ger dig stora fördelar som medlem i fråga om avtal, löner och arbetsförhållanden. Livs erbjuder många medlemsförmåner i form av exempelvis medlemsförsäkringar och medlemskort laddat med rabatter och flera andra förmåner.
Vid arbete med marknadsföring inom kultur, kommunikation eller inom den kreativa sektorn kan fackförbundet DIK vara intressant att titta närmare på. Förbundet hjälper till i viktiga frågor som rör arbete och karriär inom området som att arbeta för en tryggare arbetsmarknad, en hälsosam arbetsmiljö, kollektivavtal, i frågor kring lön, arbetsvillkor och juridik med mera.
Förutom DIK kan marknadsförare inom kulturlivet även ansluta sig till Teaterförbundet som har specialiserat sig inom just denna bransch. Det ger dig som medlem stora fördelar eftersom förbundet har så mycket kunskap om både yrkesområdet och vilka olika situationer medlemmarna står inför.